Dahua ITS, Polonya’daki Şehrin Trafiğini Kolaylaştırıyor

Trricity, Polonya Trójmiasto’da, Gdańsk Körfezi, Baltık Denizi sahilinde birbirine bitişik olarak konumlanmış üç ana kuzey Polonya şehri – Gdansk, Gdynia ve Sopot’tan oluşan bir kentsel alan; her gün yaklaşık 1 milyon banliyöde yer alan 414.81 kilometre karelik bir alanı kapsıyor. Bu üç şehir, modern metropol, meşgul liman ve şaşırtıcı tatil yeri gibi birden fazla kimlikle etiketlendi.

Kentler genişledikçe ve doğal olarak devam ederken, yükselen obezite, tıkanıklık olarak büyük bir trafik endişesine yol açmaktadır. Ulaşım omurgası olan kentsel iç karayolu, her gün yaklaşık 1 milyon banliyöde barındırıyor ve insanlar yolda gittikçe daha fazla zaman harcıyor. Şehrin trafik ihtiyaçlarını daha iyi yönetmek ve tıkanıklığı gidermek için, yerel makam şehirdeki trafiği daha iyi bir hale getirmek için akıllı trafik sistemi (ITS) kullanmaya karar verdi ve aynı zamanda insanların çalışma ve yaşamlarında daha iyi verimlilik sağlayabiliyorlar.

2010 yılında başlayan proje, mükemmel performansı, kolay kurulumu ve fiyatı nedeniyle yerel pazara oldukça uygun olan Dahua’nın özelleştirmesini son kullanıcıya duyurdu. Kabul edilen ITS sistemleri, sürüş davranışlarını düzenlemek ve trafik sıkışıklığına karşı savaşmak için Otomatik Numara Plaka Tanıma (ANPR’ler), kırmızı ışık uygulanması, hız sistemleri, yeşil dalgaları bir bütün olarak entegre etmektedir. ANPR sistemleri için Dahua 1.4 megapiksel ve 5 megapiksellik HD trafik kameraları, ana yollarda, sırasıyla aracın ön ve arka tarafının anlık görüntüsüne dikkat ederek kavşaklarda benimseniyor. Ayrıca, hem döngüler hem de video algılama doğruluğu artırmak için kullanılır. Hızlandırılmış ihlaller gelince, hız sistemleri kentsel sürüş hızını kontrol etmek ve yol güvenliğini artırmak için para cezaları yapmak üzere metroloji kanunuyla kurulur ve onaylanır.

Buna ek olarak, trafik verimliliğini daha da artırmak için ışık kesişiminde yeşil dalgalar benimsendi ve sürekli trafik akışının bir ana yönde birkaç kavşak üzerinde düzgün bir şekilde akmasına imkân tanıdı ve trafik yoğunluğunu ve sıklığını azaltmakla kalmayıp co2 emisyonlarını da düşürürken yakıt verimliliğini artırdı. Bu arada araçlar, geçitlerdeki yayalara daha fazla zaman ayırıyor.

Yerel bir Polonya distribütörü olan Radar sisteminden Piotr Wisniewski, “Polonya ve komşu ülkelerdeki farklı müşterilere Dahua kameraları ve dedektörleri temel alan ITS projelerinde çalışmak için önceden yetki verdik” dedi. Dahua’nın kaliteli ve hizmetleri ile sahip olduğumuz tüm projeler istikrarını kanıtlamış ve kentlerin trafiğini büyük ölçüde kolaylaştıracak, insanları daha iyi bir hayat sürdürecek “dedi.

Dahua Teknoloji’nin Kıdemli ITS Mühendisi Bill Zhou, “Bir Avrupa kentinin Çinli ITS dağıtımını kullandığına dair harika bir örnek, ortaklığın güvenini ve yaptıkları çabayı takdir ediyoruz” dedi. “Trafik sorunu birçok genişleyen şehirler için ortak bir sorundur. ve ITS, kentin güçlenmesine yardımcı oluyor, aynı zamanda daha iyi, daha akıllı ve daha verimli bir şehir vermesini sağlıyor. “