Enerji Petrol & Gaz

Yenilikçi Bankacılık Güvenliği


Her gün milyonlarca banka işlemi ile bankacılık ve finans kurumları ciddi suçlulara maruz kalmıştır. Aynı zamanda, müşteri deneyiminin ve yönetim verimliliğinin nasıl iyileştirileceği, modern dünyada şiddetli rekabetin karşı karşıya kaldığı yönetim için önemli bir görev olarak ortaya çıkmıştır. Hem teknolojik atılım hem de iş entegrasyonu ile güvenlikteki hızlı inovasyon, bankacılık ve finansal kurumların kırılganlığı ve yönetim verimliliğini arttırmak için önemli bir kolaylaştırıcı olmuştur.

Dahua İleri Teknolojileri Bankacılık ve Finansal Bilgilerinizi Güvende Etmek İçin

1. Yüz tanıma özelliğine sahip 4K UHD kamera, potansiyel risk ve kritik olayları önlemek için şüpheli nesneyi süper net görüntü ile belirleyebilir
2. Potansiyel uyuşmazlıkları önlemek ve böylece müşteri deneyimini iyileştirmek için video çekimlerindeki işlem bilgilerinin üzerine gelin.
3. İş ve yönetim verimliliğini daha da iyileştirmek için güvenliği ana iş süreci ile bütünleştirmek için kişi sayma, VIP tanıma, uzaktan yetkilendirme vb.
4. Veri güvenliği. Önemli veri güvenliğini sağlamak için sunucuda gelişmiş yedekleme önlemleri

Çözüme Bakış

Çözüm Detayları

Dışarı

Banka & Finans

 

Giriş

Banka & Finans

Lobi

Banka & Finans

 

Ödeme Alanı

Banka & Finans

ATM

ATM

Banka & Finans

Anahtar Teknolojiler

H.265

Video+

Çözüm Özellikleri

• Yüksek Çözünürlük: 4K yüksek çözünürlük, görüntü kalitesini büyük ölçüde artırır.
• Yüksek Maliyet Verimliliği: Çok fonksiyonlu ürün, mevcut kabloyu yeniden kullanma ve kurulumu kolay, yatırımları büyük ölçüde korur.
• VIP Hizmeti: Yüz tanıma fonksiyonu sayesinde VIP müşteri deneyimini zenginleştirin.
• Akış İstatistikleri: Mekanda çıkış akış trafiği istatistiklerine göre, yönetim için karar verme temeli sağlar.
• Entegre ve Uyumluluk: Uçtan uca sistem, üçüncü taraf sistemiyle uyumludur.
• Akıllı İşlem Kaydı: İşlem bilgisini kaydedin ve yüz resmini temizleyin, anlaşmazlıklarda veya müşteriden yanlış anlamalar.
• Kuyruk Yönetimi: Beklemeyi azaltmak için gerektiğinde yeni bir banka memuru açabilmeniz için kuyrukları ölçme ve analiz etme zaman ve müşteri memnuniyetini arttırmak.